Każdy, kto długotrwale pozostawał bez pracy wie, jak dotkliwym problemem potrafi być bezrobocie. Niemożność wzięcia odpowiedzialności za swoje życie, problemy finansowe, obciążanie rodziny a w końcu zaniżone poczucie własnej wartości i depresja- to tylko niektóre ze skutków, jakie bezrobocie ma dla jednostki. Jest to ważny i trudny problem społeczny, z którym polityka społeczna walczy od lat.
Przyczyn bezrobocia jest wiele. Tak naprawdę, by w pełni zrozumieć sytuację danej osoby, należałoby podejść do jej sytuacji w sposób indywidualny. Jednak widoczne są pewne trendy, które przyczyniają się do trudności danych osób do podjęcia zatrudnienia. Niestabilny rynek pracy, edukacja nieprzystająca do potrzeb rynku, kryzys gospodarczy – to tylko niektóre z czynników, które przyczyniają się do wzrostu stopy bezrobocia. Specyficzna jest w tym kontekście sytuacja ludzi młodych, którzy z powodu braku doświadczenia mają problem z podjęciem jakiejkolwiek pracy, często mimo wyższego wykształcenia.
Najpopularniejszym i najczęściej używanym sposobem walki z bezrobociem jest organizowanie szkoleń dla bezrobotnych, które mają im pomóc w przekwalifikowaniu się – zdobyciu nowych umiejętności, które pozwolą lepiej odnaleźć się w dynamicznie zmieniających się realiach rynku pracy, który stawia dziś na elastyczność.
Nie rzadziej używana jest instytucja pośrednictwa pracy – pełni ona funkcję mediatora między pracodawcami i bezrobotnymi, mającą pomóc osobom pozbawionym pracy szybko podjąć zatrudnienie.
W ostatnich latach prawdziwy renesans przeżywa idea polityka pełnego zatrudnienia. Głosi ona, że głównym zadaniem państwa w kwestii polityki zatrudnienia powinno być tworzenie jak największej ilości miejsc pracy, tak by każdy, kto wyraża chęć podjęcia pracy miał taką możliwość. Jest to odnowienie idei keynesowskich, które wyznaczały kierunek polityki rynku pracy w latach powojennych. Popierał je także jeden z najwybitniejszych polskich ekonomistów – Michał Kalecki.
Bezrobocie ma negatywny wpływ nie tylko na pojedynczego człowieka, ale też na społeczeństwo i gospodarkę jako całość. Wysoka stopa bezrobocia może się przyczyniać do powstania licznych frustracji, a w konsekwencji niepokojów społecznych. Dbałość o odpowiedni poziom zatrudnienia jest zatem ważnym punktem polityki państwa. Nie ważne czy mamy do czynienia z bezrobociem koniunkturalnym, instytucjonalnym czy sezonowym – jest to kwestia niezwykle ważna z perspektywy ładu społecznego. Jest to także obciążenie dla budżetu państwa – musi ono bowiem wypłacać zasiłki.