Istnieją rośliny lecznicze, które mogą nam pomóc w rozwiązywaniu codziennych problemów. Jedną z nich jest werbena, wieloletnia roślina zielna występująca w Europie i Azji, o jasnofioletowych kwiatach i niewielkich liściach, od lat wykorzystywana do wielu preparatów leczniczych.
Główne właściwości werbeny
Na podstawie różnych badań jej właściwości można podsumować w następujący sposób:
- Przeciwzapalne, zarówno stosowana miejscowo jak i wewnętrznie, w tym działanie ochronne na żołądek.
- Relaksujące i anksjolityczne, nie tylko jako środek przeciwbólowy, ale dzięki działaniu uspokajającemu może przyczynić się do poprawy zarówno jakości snu, jak i szybkości zasypiania.
- Jako kardioprotektor, dzięki glikozydom werbenaliny (kornina), badania wskazują, że mają one pewną zdolność zapobiegania niedrożności naczyń krwionośnych, co będzie chronić przed niedokrwieniem mięśnia sercowego.
Według informacji znalezionych w portalu medycznym https://econatural.pl, werbena ma właściwości antybakteryjne wobec różnych infekcji. W rzeczywistości była testowana pod kątem jej przydatności przeciwko różnym bakteriom versus niektóre antybiotyki. Stwierdzono jej skuteczność wobec Staphylococcus aureus, Pseudomonas aeruginosa, bakterii takich jak Citrobacter Freundii (liście) i Bacillus subtilis (korzeń).
W odniesieniu do zdrowia dziąseł, Celtowie stosowali werbenę poprzez żucie jej w celu poprawy problemów z dziąsłami lub poprzez płukanie naparami z werbeny.
Należy pamiętać o następujących środkach ostrożności
- Nie mogą jej stosować kobiety w ciąży.
- Należy być ostrożnym z dawkami, ponieważ może powodować niestrawność i gazy, a także zapalenie skóry lub alergie w przypadku kontaktu z nalewką lub olejkiem eterycznym.
- Niektóre osoby mogą być uczulone na werbenę.
- Nie powinna być przyjmowana przez dzieci i osoby mające problemy z nerkami.
Jak stosować werbenę?
Możemy ją znaleźć w aptece w formie suszonej, w torebkach, także w nalewce, w kapsułkach lub w olejku eterycznym (trudniej znaleźć). Najlepiej stosować się do zaleceń producenta. Napary z werbeny można przygotować (najczęściej) poprzez dodanie dwóch łyżeczek suszonej werbeny do wrzącej wody, pozostawienie do zaparzenia i wypicie jako herbatę. Ma gorzki smak, więc można dodać pewną ilość słodzika np. miodu. Jeśli chodzi o dawki, ponieważ jest to roślina, nie ma konkretnych przepisów dotyczących dawek-skutków ani zalecanych dawek, jedynie zalecane dawki.