Od ponad roku na świecie panują ciężkie warunki związane z pandemią koronawirusa. Tak samo jest w Polsce, gdzie mieszkańcy każdego dnia wyczekują najnowszych informacji na temat bieżącej sytuacji oraz kolejnych zmian w funkcjonowaniu kraju. Wszystko to jest przyczyną lęków, depresji, frustracji a nawet bezsilnej złości. Warto w tym trudnym okresie skupić się na własnym zdrowiu, zarówno fizycznym, jak i psychicznym.
7 sposobów na poprawę kondycji psychicznej w dobie koronawirusa
1. Utrzymywanie i pielęgnowanie kontaktów społecznych
Chociaż w sytuacji epidemiologicznej tego typu działania są znacznie utrudnione, warto kontaktować się z bliskim telefonicznie lub za pomocą Internetu. Nie zastąpi to emocjonujących spotkań na żywo, ale pomoże przetrwać ten trudny okres. Rozmowa z przyjaciółmi czy rodziną, podczas której można podzielić się swoimi obawami, lękami, radościami czy przemyśleniami, zawsze przyniesie przynajmniej lekkie ukojenie.
2. Pilnowanie zdrowej diety
O ile czekolada i inne słodycze potrafią tymczasowo poprawić nastrój, to w dłuższej perspektywie czasu znacząco obniżają sprawność fizyczną, psychiczną i samopoczucie. Warto skupić się na zbilansowanej diecie, bogatej w witaminy i minerały niezbędne dla organizmu. W sieci można znaleźć wiele prostych przepisów, których przygotowanie dodatkowo urozmaici dzień.
3. Aktywność fizyczna
W przypadku, kiedy nie jest się zmuszonym do przebywania w izolacji, a zalecenia nie ograniczają wychodzenia z domu, dobrze jest wyjść na spacer w miejsca, gdzie przebywa mniej ludzi. Nawet 30 minut zwykłego spaceru pozytywnie wpływa na samopoczucie i funkcjonowanie mózgu.
Jeśli z jakiegoś powodu nie można opuścić domu, to doskonałym rozwiązaniem są proste ćwiczenia, które zawsze można wykonywać. Pomocne w tym mogą być filmy instruktażowe dostępne w Internecie.
4. Regularność podczas izolacji
Zbyt długie przebywanie w łóżku, odsypianie nieprzespanych nocy i rozregulowany plan dnia źle wpływa na kondycję psychiczną. Nawet w przypadku izolacji, warto jest zadbać o stałe godziny snu i rozsądne podejście do codziennych czynności.
Pomóc w tym może ułożenie i przestrzeganie stałego planu dnia. Różnego rodzaju aktywności pomagają w zajęciu myśli i sprawiają, że czas szybciej mija. W ten sposób znacznie łatwiej jest przetrwać kwarantannę i zachować dobre zdrowie psychiczne. Można więcej czasu poświęcić na swoje hobby, czytać książki, rysować, oglądać telewizję, grać na komputerze czy nawet sprzątać mieszkanie. Warto skupić się na rozwoju osobistym i część czasu spędzić na nauce nowych rzeczy lub poszerzaniu posiadanych kwalifikacji.
5. Udzielanie pomocy sąsiadom i bliskim
Dotyczy to szczególnie osób starszych, chorych i znajdujących się na kwarantannie. Pomoc w zrobieniu zakupów zawsze będzie odbierana z wdzięcznością. Pomoże to również w ograniczaniu rozprzestrzeniania się koronawirusa i znacząco poprawi samopoczucie. Należy pamiętać, aby zachować przy tym wszelkie niezbędne środki ostrożności.
6. Unikaj alkoholu i używek
Chociaż te metody mogą przynieść złudne uczucie ulgi i spokoju, to jest to nic innego jak oszukiwanie siebie. Ten sposób radzenia sobie z problemami powoduje silne zaburzenia psychofizyczne i jedynie pogarsza całą sytuację.
7. Unikaj nadmiaru informacji
Każdego dnia ze wszystkich stron napływają nowe informacje na temat bieżącej sytuacji w Polsce i na świecie. Media społecznościowe, wiadomości telewizyjne i serwisy internetowe co chwilę podają nowe wieści i wytyczne. O ile świadomość panującej sytuacji jest istotna, to nadmiar niepokojących wiadomości może powodować stany lękowe i depresyjne. Zdecydowanie wystarczy zapoznanie się z aktualnościami jeden raz dziennie, najlepiej wieczorem, kiedy wszystkie informacje są potwierdzone.
Zdrowie w czasach pandemii
Dbanie o samopoczucie oraz prawidłową kondycję psychiczną jest niezwykle istotne w tych ciężkich czasach. Na szczęście jest znacznie łatwiejsze, niż mogłoby się wydawać. Odrobina ruchu, unikanie nadmiaru informacji i skupienie się na rzeczach, na które zazwyczaj nie ma czasu. Tyle wystarczy, aby zachować spokój i nie dać się ponieść fali niepokoju. Przede wszystkim najważniejsza jest odpowiedzialność i zdrowe podejście do bieżącej sytuacji.
Pandemia wykończyła psychicznie, zarówno przez ciągłe newsy, niemoc i nadmierne spędzanie czasu w domu. Mi zajęło chwilę dojście do siebie.