
Mówi się, że bieganie to najprostsza, najbardziej naturalna, najłatwiej dostępna i najtańsza do amatorskiego uprawiania dziedzina sportu. Spodenki, koszulka, skarpety, buty i dobre chęci to wszystko czego potrzeba aby zacząć uprawiać bieganie. Prostota, naturalność i dostępność tej dyscypliny sportu nie podlega dyskusji, co jednak z jej “taniością”?
Odwiedzenie działu bieganie w dowolnym sportowym sklepie lub jeszcze lepiej wizyta na forach kierowanych do biegaczy może szybko zweryfikować tezę o tym, że bieganie to bardzo tani sport. Specjalistyczne koszulki i spodenki, setki modeli butów przeznaczonych na różne nawierzchnie, warunki pogodowe, buty startowe, treningowe, pasy i plecaki do biegania, opaski, czapki, zegarki i pulsometry. To wszystko i dużo więcej w zasięgu ręki każdego biegacza amatora.
Wydanie na podstawowy sprzęt do biegania kilku tysięcy złotych nie jest żadnym specjalnym wyczynem. Na szczęście aby faktycznie zacząć trenować bieganie nie trzeba wydawać fortuny. Dobrej jakości koszulka i spodenki niesamowicie wpłyną na komfort treningów, ale nie ma potrzeby inwestowania od razu setek złotych w tą podstawową garderobą biegacza. Wszelkie dodatkowe gadżety absolutnie nie są niezbędne, można więc spokojnie decyzje o ich zakupie odłożyć na później, do momentu gdy biegacz będzie w stanie określić co faktycznie może wpłynąć pozytywnie na efekt i satysfakcję z treningu.
Priorytetem natomiast powinien być zakup odpowiednich butów do biegania. Za rozsądną cenę (ok 150-250 zł) można kupić naprawdę dobre tanie buty do biegania. Najważniejsze parametry opisujące but biegowy (oczywiście oprócz rozmiaru) to amortyzacja i tzw. drop, czyli różnica wysokości podeszwy pomiędzy piętą a palcami. Odpowiednia ilość amortyzacji jest bardzo istotna szczególnie dla osób biegających po asfalcie i mających nadwagę. Dobrze amortyzowany but pozwoli oszczędzić wysiłku stawom, w szczególności kolanom. Co do drugiego, specjalistycznego parametru, tzw dropa, nie ma jednej zasady którą można zastosować dla uniwersalnie każdego biegacza. Wiele osób twierdzi, że buty z wysokim dropem są przyczyną kontuzji, ale nie mniejsza grupa biegaczy hołduje opinii całkowicie przeciwnej.
A jeżeli zastanawiasz się, czy zacząć uprawiać bieganie albo inny sport, ale nie jesteś pewien, czy jest to warte zachodu, koniecznie zapoznaj się z naszym artykułem: https://www.enowy.pl/dlaczego-sport-jest-tak-wazny-w-naszym-zyciu/.
Rozpoczynając przygodę z bieganiem, warto kierować się rozsądkiem. But z przeciętnym (6-10 mm) dropem, będzie dobrym sprzętem na początek. W ramach biegowej rozwoju, zawodnik sam będzie w stanie dostrzec wady i zalety różnych modeli butów biegowych i na tej podstawie kupować kolejne pary. A tymczasem dla każdego biegacza amatora najważniejsza powinna być regularność treningów a nie fetyszyzowanie sprzętu.