Bulimia polega na naprzemiennym przejadaniu się i głodowaniu oraz na prowokowaniu wymiotów po posiłkach. Trwająca przez dłuższy czas może negatywnie odbić się na zdrowiu, ale zazwyczaj jest wyleczalna.
Na czym polega bulimia? – podstawowe informacje
Osoby dotknięte bulimią regularnie przejadają się, podczas napadu głody nie potrafią się kontrolować i odmówić sobie jedzenia. Potem pojawia się u nich poczucie winy, niepokój i utraca szacunku do samego siebie, więc za karę głodzą się, nadmiernie ćwiczą i wywołują wymioty. Przedłużająca się bulimia może powodować choroby przewodu pokarmowego, brak miesiączki, niewydolność nerek i innych organów oraz próchnicę zębów.
Co jest przyczyną bulimii?
Bulimia może być rezultatem przemocy fizycznej, psychicznej lub seksualnej albo sposobem radzenia sobie z depresją czy stresem. Częściej pojawia się u osób z problemami psychicznymi lub obsesją na punkcie wyglądu. Zaczyna się zwykle w późnym okresie nastoletnim, częściej cierpią na nią kobiety.
Jak diagnozuje się bulimię?
Osoby cierpiące na bulimię często próbują ją ukrywać, więc nawet rodzina i najbliżsi znajomi mogą nie zdawać sobie sprawy, co się dzieje. Lekarz bez trudu zdiagnozuje bulimię, jeśli będzie miał informacje o zachowaniu pacjenta.
Jak leczy się bulimię?
Najlepsze efekty przynosi wspólne leczenie przez lekarza rodzinnego, psychologa lub psychiatrę i dietetyka. Pomagają one kontrolować dolegliwości, leżące u podłoża bulimii, takie jak depresja, niepokój i problemy rodzinne.
Główne objawy bulimii
- jedzenie bardzo dużych porcji pokarmów,
- strach przed przytyciem,
- spożywanie posiłków ukradkiem w tajemnicy przed domownikami,
- prowokowanie wymiotów,
- nadmierne ćwiczenie fizyczne
- krytyczna opinia o własnym ciele.
Artykuły o zdrowym stylu życia znajdziesz w serwisie https://www.wieszwiecej.pl/.